top of page

30- İmplant Uygulamalarının Temel Aşaması Planlama Nasıl Yapılır?

İmplant Uygulamalarının Temel Aşaması Planlama Nasıl Yapılır?İmplant Uygulamaları
İmplant Uygulamaları

İmplant Uygulamalarının Temel Aşaması: Planlama

Diş implantı uygulamaları ve tüm cerrahi işlemler, doğru planlama ile başlar. İmplant üzerine gelen kuvvetlerin, kemiğe uygun bir şekilde iletilmesi ve uzun ömürlü olabilmesi için iyi bir planlamanın temel olduğu kabul edilir. İmplantın doğru pozisyona, doğru açıda ve doğru kalınlıkta yerleştirilmesi kritik önem taşır.

Panoramik Radyografi: Sınırlılıkları ve İhtiyaçlar

Planlama aşamasında kullanılan panoramik radyografiler, kemiğin yüksekliği ve dişler arasındaki mesafe hakkında genel bir fikir verir ancak kalınlık hakkında yeterli bilgi sunmaz. Doğru ölçüm için ek işlemlere ihtiyaç duyulabilir.

3 Boyutlu Görüntüleme: Konik Işınlı Tomografi (CBCT)

Konik ışınlı tomografi cihazları, her iki çene ve çevre kemik yapısının 3 boyutlu görüntüsünü sunar.

Dijital Planlama ve Özel Ameliyat Kılavuzları

3D görüntüler üzerinde implantların gerçek boyutta simülasyonu yapılabilir. Bu sayede implant boyutu, çapı ve yerleştirilecek bölge gibi detaylar planlanabilir. Kemik hacminde yetersizlik varsa, önceden kemik artırma (ogmentasyon) yöntemleri planlanabilir.

Yararları ve Uygulama Alanları

Bu dijital planlamaya dayalı olarak hastaya özel ameliyat kılavuzları üretilebilir. Bu yöntemle planlanan konumlara, açılara ve implant yerleştirilmesine tam olarak uyulabilir, ameliyat süresi kısaltılabilir. Özellikle yetersiz kemik hacmi olan hastalarda bu yöntem oldukça yararlıdır.

Siz de daha fazla bilgi ve randevu için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Comments


bottom of page