top of page

13- HAVA YOLU ODAKLI ORTODONTİ: SAĞLIKTA DEVRİM NİTELİĞİNDE BİR YAKLAŞIMHAVA YOLU ODAKLI ORTODONTİ
HAVA YOLU ODAKLI ORTODONTİ

Günümüzde ortodontik problemler sadece ağzınızla sınırlı değil. Vücudunuzun her bölümü birbiriyle bağlantılıdır ve bazen ortodontik durumlar solunumla ilgili özellikle de nefes almayla sağlık sorunlarına neden olabilir.

Neyse ki, son yıllarda ortodontik tedavi yeni teknolojiler ve tedavi yöntemlerini içermektedir. Hava yolu odaklı ortodonti, iyi gelişmiş çenelere ve dişlere sahip olan ve diş eti hastalığı veya diş çürümesi olmayan bireylerin genellikle en sağlıklı oldukları inancına dayanır. Aksine, dişlerin yanlış hizalanması ve normal olmayan çene gelişimi, bireyin hava yolunu ve solunumunu etkileyen sağlık sorunlarına neden olabilir.

Biz, Funda Sarıkaya Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği olarak, hem çocuklar hem de yetişkinler için hava yolu odaklı bir tedavi yaklaşımı benimseyerek, geçici olarak ele alınmış veya tamamen gözden kaçırılmış olabilecek hastalarda hava yolunu etkili bir şekilde tedavi edebiliriz.

Erken dönemde hava yolu sorunlarını tedavi etmek, gelişebilecek büyük sorunların önüne geçmemize yardımcı olabilir.

Biz dişlere değil, yüze, burna, boğaza, dil kaslarına ve boyna bakarak ve vücudun geri kalanı:

 1. Ortodontik sorunları tespit etmek ve tedavi etmek

 2. Etkili solunumu teşvik etmek

 3. Uyku apnesi riskini azaltmak

 4. Doğal çene gelişimine ve büyümesine yardımcı olmak amacıyla değerlendirilir.

Ortodontide Hava Yolu Analizi

Hava yol analizi (sefalometrik klinik uygulaması), bir hastanın diş ve iskelet ilişkisini analiz etme sürecidir. İlk ortodontik değerlendirme sırasında,

 1. Ortodontik bir muayene yapabilir ve genellikle kısıtlamaların veya tıkanmaların yaygın belirtileri olan anormal şekilde yerleştirilmiş bademcikler, dudak bağı, dil bağı veya anormal büyüklükte dil gibi durumları kontrol edebiliriz.

 2. CT( Tomografi), burnun ve solunum yolu anatomisi hakkında kesin veriler toplamak için yapılabilir. Bu değerlendirme, hastanın sağlığını iyileştirebilecek tedaviler için önerilerde bulunabilir.

CT( Tomografi), yumuşak doku, kemik, yüz anomalileri ve diğer sorunları incelemek için kullanılır. Bu 3D görüntüleme teknolojisinin yardımıyla, size kendi hava yolu anatominiz gösterebilir ve durumunuzu ve potansiyel tedavi seçeneklerinizi açıklayabiliriz.

Hava Yolu Durumu Belirtileri Hava yolu sorunları, hem çocuklarda hem de yetişkinlerde görülebilir ve her yaşta insan belirtiler gösterebilir. İşte hava yolu durumlarına dair dikkat edilmesi gereken birkaç belirti:

 1. Ağızdan nefes alma

 2. Migrenler

 3. Çapraz dişler

 4. Öne doğru çıkan alt çene

 5. Diş gıcırdatma

 6. Gündüz aşırı uykululuk

 7. Dişlerde aşırı aşınma

 8. Parmak emme

 9. Temporomandibular eklem bozukluğu (TMEB) belirtileri

 10. Göz altında koyu halkalar (“panda” gözleri)

 11. Horlama ve uyku apnesi

Hava yolu sorunları, çocuklarda ve yetişkinlerde oldukça yaygın olabilir, ancak tedavi edilmezse her yaşta hastalar için ciddi tıbbi durumlara yol açabilir. Bu komplikasyonlar arasında diyabet, kalp hastalığı, bilişsel bozukluk, stres ve hatta felç yer alabilir.

Obstrüktif uyku apnesi olan birçok hastanın hava yolunu çevreleyen kemik yapılarda anormallikler vardır ve erken ortodontik tedavi bunu düzeltebilir.

FUNDA SARIKAYA Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği Hava Yolu Sorunları için Tedavi

Ortodontistimiz sadece dişlerinizi düzelten bir iş yapmazlar; sağlığınızı ve ağız içi fonksiyonlarınızı geri kazanmanıza, uyku kalitenizi artırmanıza ve uyku apnesi riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir.

Çocuklar için erken müdahale ile gelişmekte olan hava yolu sorunlarını tespit edebilir ve büyük bir sorun haline gelmeden önce ele alabiliriz. Bu aynı zamanda uyku sırasında diş gıcırdatma ve sıkma gibi çocukluk uyku apnesi ile ilişkilendirilen diğer alışkanlıkları da ortadan kaldırabilir.

Tedavi genellikle üst çenenin veya üst çenenin genişletilmesini, mandibulayı ileriye taşınmasını veya yüzün kemik yapısını diğer hava yolu koşullarını yönetmeye yardımcı olacak şekilde değiştirmeyi içerir. Yetişkin dişlerin çıkması için alan yaratmamız da gerekebilir.

Bu yazıda bahsedilen sorunlar veya belirtilerden herhangi birini yaşıyorsanız, bir tıp hekimi ile birlikte bir ortodonti uzmanı ile de görüşmeniz tavsiye edilir.

#havayoluesaslıortodonti #uykuapnesibelirtileri #ortodontiktedavi #çenegelişimi #ortodontivesolunum #AğızSağlığı #uykuapnesi #çeneameliyatı #çenehizalama #çeneyapısınındüzeltilmesi #ortodontikcihazlar #ortodontitedavisüreci #ortodontikliniği #solunumsağlığı #havayolusağlığı #havayoluproblemi #ortodontiktedaviseçenekleri #Ortodonti #havayolutedavisi #çenegenişletme #çenehizalamaameliyatı #ortodontikproblemlerinçözümü #diştelleri #dişsağlığı #havayolutıkanıklığıbelirtileri #havayolutıkanıklığı #çeneortodontisi #ortodontiktedaviyöntemleri #uykuapnesitedavisi #ortodontiktedaviplanı #ortodontikmuayene #ortodontikbozukluklar #uykuapnesiçözümleri #havayoludeğerlendirmesi #uykubozuklukları #nefesalmasorunları #dişhizalama #havayolutıkanıklığısebepleri #ortodontikbozukluklarıntedavisi #havayolutıkanıklığıtedavisi #diştedavisi #dişhizalamatedavisi #çenecerrahisi #çeneyapısı #dişhekimi #ortodontikdüzeltme #ortodontikdeğerlendirme #dişteli #ortodontiuzmanı

Opmerkingen


bottom of page