top of page

26- Hamilelikte Diş Teli Tedavisi Yapılır Mı?Hamilelik Döneminde Diş Teli Tedavisi
Hamilelik Döneminde Diş Teli Tedavisi

HAMİLELİKTE DİŞ TELİ TEDAVİSİ: DİŞ SAĞLIĞI ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ

Hamilelik döneminde ortodontik tedaviye başlamak veya devam etmek isteyenler için endişe etmelerine gerek yok. Size mutlulukla belirtmek isteriz ki, şeffaf plaklar veya diş telleri hem sizin hem de bebeğiniz için tamamen güvenlidir.

Bebek sahibi olduktan sonra randevular için daha az zamanınız olabilir. Bu nedenle, çocuğunuz doğduktan sonra beklemek yerine hamilelik sırasında tedavi olmak daha iyi bir seçenek olabilir.

Hamilelik Dişlerinizi Nasıl Etkiler?

İnsanlar genellikle hamileliğin dişlerinizi ve ağzınızı nasıl etkileyebileceğini düşünmezler, ancak bu oldukça önemli bir rol oynayabilir. Hamilelik öncesi dişlerinizde herhangi bir sorununuz olmasa bile, dişlerinizde ve diş etlerinizde bazı değişiklikler fark edebilirsiniz.

Hamilelik bazı kadınlarda diş etlerinin iltihaplanmasına neden olabilir. Bu şişlik nedeniyle, dişler arasında geçici olarak ortaya çıkan “hamilelik tümörleri” adı verilen bir diş fenomeni fark edebilirsiniz. Bu, kötü huylu olmayan ve endişelenecek bir şey değildir, sadece geçici aşırı şişlikten kaynaklanır.

Hamilelik sırasında hormonlar aynı zamanda dişlerinizin bir miktar sallanmasına neden olabilir. Dişlerinizin dökülme riski altında ve bunun kalıcı olacağını düşünmenize gerek yok. Dişlerinizin çocuğunuz doğduktan sonra kısa süre sonra hareketi azalacaktır., ancak ortodontistiniz tedavi planını oluştururken bu değişiklikleri göz önünde bulundurmalıdır. Bu nedenle hamile olduğunuzu ortodontiste hemen söylemek önemlidir.

Dişlerinizde ve diş etlerinizde bu küçük değişikliklerden dolayı, ortodontistinize daha sık ziyaretler gerekebilir. Ortalama bir hasta ortodontistlerini genellikle her sekiz haftada bir ziyaret ederken, hamile hastalarda her beş veya altı haftada bir ziyaret gerekebilir.

Hamilelikte Diş teli Tedavi: Bebek İçin Güvenlik ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hamilelikte diş teli düşünüyorsanız, elbette sürecin bebeğiniz için tamamen güvenli olduğundan emin olmak isteyeceksiniz. Bu konuda aklınızı rahatlatmak için, Ankara, Çankaya, Oran bölgesinde bulunan ortodonti kliniğimizde, hamile hastalarımızın sıklıkla sorduğu bazı soruları ve endişeleri paylaşmak istedik.

Hamilelikte Diş Röntgenleri Güvenli midir?

Hamilelik döneminde, mümkün olduğunca radyasyona maruz kalınmasını azaltmak veya önlemek her zaman idealdir. Olası herhangi bir riski daha da azaltmak için ortodontistler, bebeğinizin görüntüleme sırasında herhangi bir radyasyona maruz kalmamasını sağlamak için karın bölgenize yerleştirilebilen koruyucu bir kalkan kullanırlar.

Ağız Hijyenim Nasıl Etkilenir?

Ortodontik tedavi sırasında uygun oral hijyenin korunması son derece önemlidir, ancak hamileyseniz daha da önemlidir. Ortodontistiniz, diş tellerinize nasıl bakmanız gerektiği, herhangi bir bakteriyi veya yiyecek artıklarını nasıl temizleyeceğiniz konusunda sizi yönlendirecek ve diş etlerinizi sağlıklı tutmanıza yardımcı olacaktır.

Erken hamilelik döneminde kadınlar sıklıkla sabah bulantısı yaşarlar. Kusma, dişlerinizi metali dahi tahrip edebilecek kadar güçlü bir asit ile temas ettirir. Eğer hamilelik sürecinizde kusma yaşarsanız, bu durumu takiben hemen dişlerinizi çalkalamalısınız.

Hamilelikte Ortodontik Tedavi Daha Ağrılı mı Olacak?

Ne yazık ki, hamile hastalar genellikle ortodontik tedavide normalden biraz daha fazla rahatsızlık hissedebilirler. Bunun sebebi, hamileliğin artan sinir hassasiyeti ve diş etlerindeki artan iltihaplanmadan kaynaklanır. Bu durum herkes için garanti edilmez, ancak olasılığı önceden bilmek daha iyidir.

Diş Telleri ve Hamilelik

Eğer hala emin değilseniz ve “Hamileyken diş teli takılabilir mi?” diye düşünüyorsanız, Ankara’daki ekibimiz olarak, hamilelik nedeniyle ortodontik tedaviyi ertelemeniz için hiçbir neden olmadığını belirtmek isteriz.

Ancak, hamilelik bir kadının hayatında çok önemli bir dönemdir, bu yüzden bebeğiniz için en iyisi olduğunu düşündüğünüzü yapmak ve tedaviye çocuğunuz doğduktan sonra başlamak konusunda hala tereddüt ediyorsanız, bu konudaki sorularınızı yanıtlamaktan mutluluk duyarız.

Hamilelik ve Diş Sağlığı İlişkisi: Detaylı Bilgi ve Profesyonel Destek

Ortodontik tedavi konusundaki endişeleriniz ve hamilelik sürecindeki diş sağlığınıza dair tüm sorularınız için Ankara’da bulunan kliniğimiz Funda Sarıkaya Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniğinde size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

Comments


bottom of page