top of page

31- Diş İmplantlarındaki Dijital Planlama Stratejileri Nelerdir?Diş İmplantlarındaki Dijital Planlama
Diş İmplantlarındaki Dijital Planlama

Diş İmplantlarındaki Dijital Planlama


Diş implantlarında dijital planlama stratejilerindeki son gelişmeler, diş hekimliğini kökten değiştirmiştir. Diş hekimleri artık gelişmiş 3D görüntüleme tekniklerini kullanarak hastaların tedavilerini verimli bir şekilde planlayabilmektedir. Bu da dijital diş implantlarının kullanımıyla mümkün olmaktadır.

Dijital Planlama Stratejileri

Dijital Fotoğraflar

İlk danışmada, hastanın ağzının dijital fotoğrafları çekilir. Bu fotoğraflar, diş hekimine hastanın yüz profili hakkında detaylı bilgi sağlar ve tam diş sağlığı ve hijyenini geri kazanmak için gereken tedaviyi belirler.

Digital Röntgenler

Dijital röntgenler, implantları desteklemek için çene kemiğinde ne kadar alanın olduğunu değerlendirir ve hastanın tedaviye genel olarak uygunluğunu belirler. Bu röntgenler ayrıca olası oral hastalıkları ve çürükleri, geriye kalan dişlerin sağlık durumunu da ortaya koyar.

Cone Beam BT Taramaları (CBCT)

CBCT taraması, diş hekiminin dental implantların güvenli bir şekilde yerleştirileceği çene kemiğinin 3D görüntüsünü oluşturur. Dijital diş implantları daha sonra bu 3D görüntüye yerleştirilir. Bunlar, diş restorasyonlarını güvenli bir şekilde desteklemek için çene kemiğinde tam olarak doğru pozisyona ayarlanır.

Dijital Tarama

Implant cerrahi bölgesi iyileştiğinde ve hasta implant üstüne diş planlanması için hazır olduğunda, bu tamamen dijital bir süreç olarak gerçekleştirilebilir. Dijital bir tarama yapılır ve laboratuvara gönderilir, böylece implant için diş yapısı üretilebilir ve teslim edilebilir.

CAD CAM (Computer aided Design & Computer aided Manufacturing) Tasarımı

Son olarak, CAD CAM tasarımı implantların üst yapısı olan yapay dişlerin oluşturulmasına yardımcı olur. Tedavinin son aşamasında, bu dişler, implantların üzerine yerleştirilir.

Gülümsemeyi Hatırlayın !

Dijital planlama stratejilerindeki bu son gelişmeler, hastaların daha düzgün ve etkili tedavilerden faydalanmasını sağlıyor. Ankara ‘da diş implantı tedavisi yaptırmayı düşünüyorsanız randevu ve bilgi için bize ulaşabilirsiniz.

Comments


bottom of page