top of page

17- BRAKETLER ÇIKARILDIKTAN SONRA DİŞLER TEKRAR KAYAR MI?BRAKETLER ÇIKARTILDIKTAN SONRA DİŞLERİN KAYMASI
BRAKETLER ÇIKARTILDIKTAN SONRA DİŞLERİN KAYMASI

BRAKETLER ÇIKARILDIKTAN SONRA DİŞLER TEKRAR KAYAR MI?

Dişleriniz braketler çıkartıldıktan sonra eski pozisyonlarına geri gitmeye eğilimlidir. Bu süreç, braketlerin çıkarılmasından hemen sonra başlayabilir veya birkaç yıl sürebilir. Hastalar, braketlerin çıkarılmasından yıllar sonra bile dişlerinin hareket etmesinden endişe duyarlar. Bu endişe doğal olsa da, olağan dışı değildir ve önlenebilir. Ankara Çankaya bölgesinde bulunan ortodonti kliniğimizde hastalarımızdan gelen bazı soruların cevaplarını sizin için derledik.

Braketlerin Çıkarılmasından Sonra Dişlerin Kayması Neden Olur?

Braketlerle tedavi süreciniz boyunca dişleriniz, yeni pozisyonlarına yerleştirilmesi için çene kemiği içerisinde hareket etmektedir. Braketler çıkartıldıktan sonra, dişlerinizin düzeltilmiş pozisyonlarında sabitlenmesi için çene kemiğinin iyileşme süresine ihtiyaç duyacaktır. Bu nedenle, tedavinizin ardından retainer kullanmak çok önemlidir. Retainer, çene kemiğiniz iyileşene kadar dişlerinizi yerinde tutacaktır.

Dişlerin Kaymasını Önlemek ve Düzeltmek

Dişlerinizin braketler çıkarıldıktan sonra kaymamasının tek garantisi, retainer kullanmaktır. Bu retainerlar sabit veya çıkarılabilir olabilir, ancak sağlıklı bir ağız hijyenini sürdürmek de önemlidir.

Sabit Retainerlar

Braketlerin çıkarılmasının ardından dişlerin kayması sıkça, retainerların direktiflere uygun olarak kullanılmamasından kaynaklanır. Bu durumu çözmek için, retainerları kaybetme veya unutma eğiliminde olanlar için sabit veya lingual retainerlar yerleştirilebilir. Bu retainerlar, dişlerinizin kaymasını önlemek için tedavinizin süresince kalıcı olarak yerleştirilir.

Çıkarılabilir Retainerlar

Bu retainerlar, şeffaf plaklar gibi çıkarılabilir özelliktedir ve yemek yediğiniz, dişlerinizi fırçaladığınız ve ip geçirdiğiniz zamanlarda kolaylıkla çıkarılabilir. Dişleriniz yeni pozisyonlarında istikrar kazandıktan sonra (yaklaşık 3 ay sonra), genellikle sadece uyurken takmanız yeterli olacaktır.

Ortodontistinizi Ne Zaman Görmelisiniz?

Retainerlarınızın uygun oturmamasını veya dişlerinizdeki pozisyon değişikliklerini fark ederseniz, derhal ortodontistinizi arayın. Braket tedavinizi yeni tamamladıysanız, bir randevu almak için tereddüt etmeyin.

#ortodontiktedavideneyimleri #hızlıortodontiktedavi #Invisalign #çocukortodontisi #şeffafplaktedavisi #ortodontiktedavimaliyeti #dişteliöncesisonrası #dişteliileyemekyeme #ortodontiktedaviplanlaması #ortodontikliniği #dişteliçeşitleri #Ortodonti #ortodontirandevusu #diştelinasıltakılır #dişteliilekonuşma #ortodontiktedaviaşamaları #brakettedavisi #diştelitemizliği #ortodontiktedavifiyatları #dişteliproblemleri #diştelitedavimerkezleri #ortodontiktedavisüresi #lingualortodonti #diştelisonrasıbakım #dişteliilesporyapma #ortodontiktedavisonuçları #ortodontiktedavisonrası #estetikortodonti #ortodontikapareyler #çenedüzeltme #ortodontiktedaviyöntemleri #dişdüzeltme #ortodontiktedavirehberi #ortodontiktedaviöncesi #ortodontikmuayene #ortodontikbozukluklar #diştelinasıltemizlenir #ortodontiuzmanıseçimi #diştelifiyatları #ortodontikplaklar #diştelibakımı #dişhizalama #diştelirenkseçenekleri #yetişkinortodontisi #ortodontiktedavisüreçleri #diştelitavsiyeleri #dişteliacısı #ortodontiuzmanı #diştelitedavisi

Comments


bottom of page