top of page

41- Ağız sağlığı neden bozulur?Ağız sağlığı neden bozulur?
Ağız sağlığı neden bozulur?

Ağız sağlığı neden bozulur?

Ağız Sağlığı

Ağız bölgesi yani oral bölge, vücuttaki en dinamik alanlardan bir tanesidir. Isı dengesinin her saniye değiştiği, nem ve ıslaklığın sürekli devir daime uğradığı, eklem ve kas vasıtası ile mekanik strese maruz kalan ağız bölgesi aynı zamanda da mikrobial olarak oldukça yoğun ir bölgedir. Bu dinamizm diş ve çevre dokularında problemlerin oluşması için oldukça yeterli bir ortam sağlamaktadır.

Ne gibi problemler oluşabilir ?

Var olan bakteriler yanlış beslenme ile (örneğin aşırı şeker tüketimi) dişlerde hızlıca çürüğe sebep olabilmektedirler. Aynı zamanda bakteri birikimi ile diş etlerinde son derece ciddi problemler ortaya çıkabilmektedir.  Alınan stres ile dişlerde aşınma, kırılma, çatlaklar vb. Travmalar oluşabilmektedir. (Bkz: Bruksizm) 

Ağız sağlığı nasıl korunabilir ?

Ağız sağlığının olmazsa olmazı ağız hijyeni ve düzenli diş hekimi kontrolüdür. Doğru ağız hijyeni ve yılda 2 defa diş hekimi kontrolü ile ömür boyu ağız sağlığınızı korumak mümkündür. (gerektiği takdirde kontroller hastaların durumuna göre kısa periodlara çekilebilmektedir)

#ağızyaraları #dişsağlığıiçinbesinler #diştemizliği #Dişbeyazlatma #ağızhijyenürünleri #dişçürüğü #dişdolgusu #AğızSağlığı #dişminesikoruma #ağızsağlığıipuçları #ağızbakımsuyu #dişprotezibakımı #çocuklardaağızsağlığı #dişhekimimuayenesi #ağızsağlığıeğitimi #dişsıkma #ağızbakımıalışkanlıkları #dişbakımı #ağızsağlığıürünleri #dişsağlığı #dişetihastalıkları #yetişkinlerdeağızsağlığı #ağızvedişbakımı #dişdoktoru #ağızsağlığıkliniği #dişfırçalama #dişhassasiyeti #diştemizlemeteknikleri #ağızsağlığıtavsiyeleri #kanaltedavisi #ağızvedişsağlığı #ağızkanseribelirtileri #dişfırçası #dişetikanaması #diştaşıtemizliği #ağızsağlığısorunları #dişağrısı #dişmacunu #sağlıklıdişler #ağızkokusu #diştedavisi #ağızhijyeni #ağızsağlığıdiyet #dişhekimi #dişçekimi #dişröntgeni #dişkoruyucu #ağızkuruluğu #dişgıcırdatma #dişipikullanımı

Comments


bottom of page