top of page

14- ŞEFFAF PLAKLAR İLE DİŞ TEMİZLİĞİ: İPUÇLARI VE ÖNERİLER

ŞEFFAF PLAKLAR İLE AĞIZ HİJYENİ
ŞEFFAF PLAKLAR İLE AĞIZ HİJYENİ

ŞEFFAF PLAKLAR İLE AĞIZ HİJYENİ: İPUÇLARI VE ÖNERİLER

Gençler, estetik görünüm arayanlar ve ortodontik tedavi gereksinimi duyanlar için şeffaf plaklar birkaç nedenle çekici olabilir. Şeffaf plastik plakların estetik kaygıları ortadan kaldırdığı gerçeği, tel ve braketlerin getirdiği endişelerin ortadan kalkmasına neden olur.

Ayrıca, şeffaf plakların çıkarılabilir olması gençlerin genellikle dişlerini fırçalamayı, diş ipi kullanmayı ve mevcut ağız hijyen rutinlerini sürdürmeyi daha kolay bulmalarını sağlar. Tüm favori yiyeceklerini tüketebilmeleri, gençlerin patlamış mısır ve diğer popüler atıştırmalıkları kesmek zorunda kalmalarına göre daha az bir eksiklik hissetmelerine neden olabilir.

Ancak, gençlerin şeffaf plaklarını aldıktan sonra dahi mükemmel ağız hijyeninin korunması hala kritik önem taşır, çünkü tedavinin başarısı ağızlarını temiz ve çürüksüz tutmaya bağlıdır.

Şeffaf plak tedavisi sırasında mükemmel ağız hijyen alışkanlıklarının uygulanması, ağız sağlığının ve iyi bir yaşam kalitesinin sürdürülmesi için önemlidir. Bu yazıda, Şeffaf plaklar hakkında bazı gerçekler ve tedavi sırasında ağız hijyeninin korunması için ipuçları bulacaksınız. İşte gençlerinizle paylaşabileceğiniz bazı öneriler:


Yemekten hemen sonra dişlerinizi fırçalayın veya su için.

Bir öğünü bitirdikten hemen sonra plakları ağzınıza takmak, tehlikeli bakterilerin yiyecek artıklarıyla karışmasına ve dişleriniz ile plak arasına sıkışmasına neden olabilir. Asit üretilir ve dişlere saldırarak çürüklere yol açabilir.

Bunu önlemek için, biraz zaman ayırıp dişlerinizi fırçalamak ve diş ipi kullanmak önemlidir. Bu mümkün değilse, ağzınızı çalkalamak için su içmek yararlı olabilir. Funda Sarıkaya Dental Klinik olarak, dışarıda yemek yeme planınız varsa seyahat diş fırçası ve diş macunu taşımanızı öneririz.


Plakları her çıkardığınızda temizleyin.

 Dişlerinizi temiz tutmanın yanı sıra, plakların bakımı ve temizliği, Şeffaf plak ile ağız hijyen bakımının diğer önemli bir unsuru. Plakları dişlerinizi fırçalamak, diş ipi kullanmak veya yemek yemek için çıkardığınızda, kurumuş tükürük ve olası plağı gidermek için temizleyin. Bu aynı zamanda kalıcı bakteri ve kötü kokuları da ortadan kaldırır.

Plaklarınızı özel Şeffaf plak temizlik ürünleri, protez temizleyici veya retainer temizleyici içinde bekletebilirsiniz. Ayrıca yumuşak kıllı bir diş fırçasıyla, aşındırıcı olmayan diş macunu, bir bez veya pamuklu çubukla temizleyebilirsiniz. Sadece ılık su kullanın, çünkü sıcak veya soğuk su, özel olarak yapılmış plaklarınızın formunu değiştirebilir ve tedavi sürecinizi riske atabilir.


Diyetinizde leke oluşturabilecek yiyecekleri ve içecekleri kısıtlayın veya sınırlandırın.

Şeffaf plak tedavisi sırasında yiyip içebileceğiniz konusunda herhangi bir kısıtlama olmasa da, gülüşünüzün düzeltilirken beyaz ve parlak kalmasına yardımcı olmak için diyetinizde leke oluşturabilecek yiyecek ve içecekleri sınırlamak faydalı olabilir.

İşte dişlerinize veya plaklarınıza leke oluşumunu önlemek için sınırlamak isteyebileceğiniz bazı öğeler:

  1. Meyve suyu

  2. Soya veya kırmızı soslu makarna

  3. Çay

  4. Kahve

  5. Şarap

  6. Meyve suyu

  7. Gazlı içecekler

  8. Greyfurt gibi asidik meyveler


Plaklarınızı bir kutuda saklayın.

Herhangi bir nedenle plaklarınızı çıkardığınızda, onları temiz ve hasardan uzak tutmak için bir kutuda saklamak kritik önem taşır. Lavaboda veya masada bırakıldığında, bakteri ve mikroplar alınabilir ve ağzınıza geçebilir. Plaklarınız özel bir kutu ile gelir.

  1. Düzenli kontrol için ortodontiste görünün.                                            Tedavinin başarısı için başka bir önemli husus, ortodontistinize her 4 ila 6 haftada bir kontrol için gitmektir. Bu randevular sırasında, tedaviniz, ağız hijyeniniz veya diğer konularda sorularınız varsa bunları ortodontistinizle tartışabilir ve gerektiğinde ayarlamalar yapabilirsiniz.

Funda Sarıkaya Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği ’nde Şeffaf plaklar ile yapılan ortodonti tedavisi ile ilgili olarak, gençlerin ve ebeveynlerinin ortodontik tedavi konusunda belirli endişeleri olduğunun farkındayız. Her hastanın en uygun tedavi seçeneğini seçerken belirli ortodontik sorunlar, yaşam tarzı faktörleri, mevcut ağız sağlığı ve diğer faktörler dikkate alınır. Şeffaf plaklar, gülüşlerini düzeltmek isteyen gençler, yetişkinler ve çocuklar arasında ortodontik tedavide evrensel bir isim haline gelmiştir.

Siz ve gençleriniz Funda Sarıkaya Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği ’ne bir danışma için geldiğinizde, onların ortodontik sorunlarını değerlendirebilir ve tedavi seçenekleri ve ağız sağlığı hakkında herhangi bir sorunuzu veya endişenizi tartışabiliriz. Şeffaf plaklar ve diğer ortodontik tedavi seçeneklerinin nasıl yardımcı olabileceğini açıklamaktan memnuniyet duyarız.

Eğer siz veya gençleriniz Şeffaf plaklar hakkında meraklıysanız ve tedavi süreleri, yaygın yanlış anlamalar, diş teli gençlerin ortodontik durumu için doğru ortodontik tedavi olup olmadığı veya diğer konular hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz, bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

ŞEFFAF PLAKLAR İLE AĞIZ HİJYENİ: İPUÇLARI VE ÖNERİLER

ŞEFFAF PLAKLAR İLE AĞIZ HİJYENİ: İPUÇLARI VE ÖNERİLER

#şeffafplaktedavirehberi #şeffafdişplağı #şeffafplakrandevusu #şeffafplaköncesisonrası #şeffafplaksonuçları #Invisalign #şeffafplakteknolojisi #şeffafplaktedavisi #şeffafplakbakımı #şeffafplakuygulaması #şeffafplakkullanıcıyorumları #şeffafplakkontrolü #şeffafplaksorunları #şeffafplaksüreci #şeffafplaktedavisüreci #şeffafplaktedavisüresi #şeffafplaktemizliği #şeffafplaktedavimaliyeti #şeffafplakdeğerlendirmesi #invisalignfiyatları #şeffafplakavantajları #şeffafplakilekonuşma #şeffafplakdeğişimi #şeffafplakmarkaları #şeffafplakiledişdüzeltme #şeffafplakkonforu #şeffafplakiledişhizalama #dişdüzeltme #şeffafplaktedaviplanı #şeffafplaktakmasüresi #ŞeffafPlak #şeffafplakileçapraşıklıkdüzeltme #şeffafplakdoktoru #şeffafplaktedavimerkezi #şeffafplakfiyatları #şeffafplakileortodonti #şeffafplakileyemekyeme #şeffafplakilegülüştasarımı #şeffafplakuyumu #dişhizalama #şeffafplakincelemesi #şeffafplakuzmanı #şeffafplakmuayenesi #şeffafplaknasılkullanılır #diştelialternatifleri #şeffafplaksonrasıbakım #şeffafplakilesporyapma #şeffafplakavantajlarıvedezavantajları #şeffafplakklinikleri

Comments


bottom of page